Eszterga köszörű, és körfűrész élezőasztal

A történet ott kezdődött, hogy elkopott a körfűrész szerszámnak az éle. Akkor még csak "lengyelpiaci" Orosz körfűrészlapjaim voltak. Szerintem lopták a gyárból, mert a lapkákon nem nagyon láttam, hogy nagyon fényesek lennének, és a lap előfeszítő mángorlás gyűrűjét sem láttam. Többe került volna az élezés, mint az egész lap.

Ráadásul megtaláltam Nagyapám esztergára való köszörű tengelyét (sosem láttam, hogy használta volna). Kezembe került egy orosz gyémánt köszörűszerszám. A csillagok micsoda együttállása...

A köszörű orsójának végére morsekúp lett készítve. Majd egy másik morsekúp hüvely, mert nagyon bement az eszterga orsójába, és a körfűrész élezéséhez kell a hely. Ha leveszem a vastagítást a kúp szinte nyakban fogja meg a köszörűszerszámot, így magas fordulatszámra is jó lenne.... ...csak még erre soha nem volt szükségem. Az anya lazításával egészen széles szerszám is felrakható. Köszörűkorong, polírkorong, csiszolódob, profilcsiszoló, drótkefe... Mivel nincsen védőburkolat azért óvatos duhajnak kell lenni. 500 1/min fordulatszám mellett használom.

Itt megállok egy pillanatra és egy fontos dolgot leszögezek. Két fajta "gyémánt" köszörű van:
-Az igazi ipari gyémánt (Oroszok ebben nagyhatalom->Világ impakt gyémánt készletének 95%-a ott van!) alkalmatlan acél köszörülésére!!! Vas-karbiddá alakul a gyémánt és tönkremegy a szerszám. 600°C-on meg elég. Hűtést igényel. Ha jelölik akkor a szerszámtest narancssárga, és egy gyémánt szimbólum van rajta. Gumi, bronz alumínium hordozó.
-Bór-nitrid szerszám. Aszfaltvágók, csempevágók, stb és a köszörűszerszámok nagy része ez. Ha jelölik akkor lila színű. Hőálló, bármit lehet vele köszörülni.


Következő ötlet a körfűrész élező asztal volt. Látszik, hogy minimalista a kialakítása, de nagyon stabil, erős konstrukció lett!

A szokásos: Azért ilyen, és ekkora, mert ennyi, és ilyen, és ennyi anyagom volt.
A talp természetesen az eszterga ágyazati gerendájára van erősítve. ezen a doboz 2db 180mm-es golyós fiókcsúszó szánon mozog tengelyirányra merőlegesen. A fiókcsúszó természetesen lefelé van fordítva, hogy a por ne hulljon a görgőkbe. Az talpon van egy ütköző, hogy a dobozt véletlenül se lehessen a szerszámhoz nyomni.



Doboz, és asztal. A doboz oldalfala kicsit lelóg a fenék alá. Szintén a por miatt. A doboz elő, és hátlapja azért háztető alakú, mert az asztal +/-15° dönthető váltólapkás körfűrészhez. Belül van kétt félköríves lap. Az elsővel tescauer csavarba hajtott kézi  fogóval ellátott csavarral lehet rögzíteni. A forgástengely  a képen kis furatként látszik. Ott belül egy egyszerű  5mm-es polctartó gomb a tengely. :-)

Az asztal tetején rögzítve van egy fehér műanyag tárcsa. Ez a körfűrész tengelyfuratába illeszkedik. Ezt lap fajtánként be kell lőni. A fogat "szemre" a  fel kell fektetni a köszörűkorongon. Asztal dőlését is be kell állítani. Majd a központi tárcsát lecsavarozni

Lamellózó marót, körfűrészlapokat élezek vele. Trükk: 5x saját maga élei az ember, majd egyszer elviszi éleztetni céghez. Így meg van a kalibrálás. Maradjunk annyiban, hogy finomabban élezek, mint némelyik cég... ...és a lapka élettartama is több!

Konklúzió: Nagyon bevált szerkezet.