Anyagvizsgáló gép a hivatalos neve. Az iskola kb 15-20 éve valamilyen pályázaton keresztül szerezte be. Az első időszakban nem sok köszönet volt benne. A befogók hiányosak, nincsen minden része meg. Nincs hozzá semilyen dokumentáció. Ha valakinek bármilyen hasznos információja lenne, kérem ossza meg velem! Befogó pofák hiányosak voltak, pofák mögötti támasztó görgősorból egy hiányzott. Kapott egy optikai tuningot: szürkére le lett festve. Lelkesen nekiálltam, és minden mozgatható rész szét lett szedve, kisikálva, lekenve. Sajnos a diákok is hozzáfértek, és állandóan a regisztráló részét szétugrasztották (ellensúlyt lengették). A fél évre a terem felújításakor az összes tartozékot kitették a szabad ég alá. Megtette a hatását. Ismét előről kellett kezdenem a renoválást. Evipass, drótkefe, WD40, hajtóműolaj... Egyszóval van benne pár munkanapom. Pozitívan fogom fel: én már tudom mi hol van benne, és hogyan működik. Hatalmas szerencse: a gép robosztus. Nem könnyű tönkre tenni. Pedig az unatkozó diák még a vasgolyót is elgörbíti...

Nem várt helyről új motivációm érkezett. Pedagógus minősítés. Úgy próbálok hozzáállni, hogy haszna legyen. Az anyagismeret témakörben van faanyag mechanikai vizsgálata.

Ha lúd legyen kövér! Ha szakítógép legyen 10 tonnás! :-) Lássuk a medvét:

A cimkék szerint a Dunai vasműben használták. OHM-os martica is van rajta! (Országos Mérésügyi Hivatal)

Ezek a kezelőegységek. A kapcsolók: gyors fel, nyomás fel, stop, húzás le, gyors le.

A kis felfelé álló kar a kézi előfeszítés kapcsolója, a forgatókar pedig az előfeszítés.

Ez a tárcsa egy PIV fokozatmentes áttétellel a húzás/nyomás sebességét állítja (csak menet közben szabad!). Rajta egy kontraanya, hogy ne tudják... És a hajtómű olajszint ellenőrzője. 

Csak annyi volt a gond itt, hogy először olyan koszos volz, hogy nem látszott semmi, aztán az üvegcső elrepedt, majd a padózat javításakor tőben letört, és a maradék olaj is kifolyt. Amint látható örök időkig javítható. 1L 80W40 hajtóműolajat nyelt el.

Lent a fő hajtómű, himba és a cserélhető ellensúlyok. A gyors állításnak van egy külön kis hajtóműve.Terhelés alatt nem szabad gyorsjáratot kapcsolni!

 

Van egy mozgatott mutató, és egy vonszolt mutató. Az utóbbi a csúcsértéket mutatja.

A skálán az értékeket x10N-nal korrigálni kell. Kilopondban mért, csak egy matricával elegánsan korrigálták, mikor SI-re áttértünk.

A skála 20.000N (2000Kg - 2T), B skála 50.000N (5000Kg - 5T), C skála 100.000N (10000Kg - 10T)

3 ellensúlypár, 3 skála. Micsoda összefüggés...

Skála eleje nehezen leolvasható. (Mi történik, ha egy ismert tömegű pedagógus rálép a kék madzagra? Hmmm...)

Korrekciós számok vannak az órán. Amúgy a mérőfejet is bele kellene számolni, ki kellene nullázni. 1% körüli a hiba.

 

Ez csak elsőre csúnya, de amúgy egy gyönyörű kép! A vízszintes rudat az ellensúly himbája mozgatja. A rúd lent mozgatja a tollat a regisztráló papíron, és egy fogasléc hajtással mozgatja a mutatót az órán.

A múlt évezredben született olvasóim a kép közepén döbbenten csodálkoznak rá egy madzagon lógó filmtekercs dobozára. A zsineg rá van tekerve az óra mutatóján lévő dobra.

Ez a képződmény a KEHAMR rendszer (konstans erővel ható automatikus mutatóvisszatérítő rendszer). :-) Besenyő István szerint. Készülhetett volna barokk stílusjegyekkel faragott  szelencébe helyezett aranyrögökből is. De az egyszerűség kedvéért játszótéren inkább felszedtem egy marok kavicsot. Burkolat ápol, és eltakar! Van még egy ilyen súly. Egy csőbenvan lefelé. Ennek a zsinege látszik lefelé. Az elmozdulás mozgatja a papírt. Tehát elmozdulás - erő diagrammot rajzol. Meglehetősen pontosan!

A papír hosszirányában 1 osztás 1mm, keresztirányban 10 fő részre van osztva.Minden fő osztás  kétfelé van osztva. Ellensúlyhoz választunk az órán skálát, majd a skálahatárt méréskor ráírjuk a papírra, hogy ne felejtsük el.

Van egy alumínium milliméter osztású mozgatható vonalzó a gépen, de inkább csak tájékoztetó jellegű.

Ha a milliméter osztás a papíron túl durva (nagy szilárdságú rideg anyagoknál) a mérés indikátorórával pontosabbá tehető.

Milyen mérésre alkalmas a gép?

Nagyon primitívnek tűnik, de nyomás, és húzás mérésére.

(Gondolatébresztő: Egy skálán előjelfüggetlenül mutatja mindkettő értékét.  Hogy is oldják meg? Nem is olyan primitív a gép...)

Minden mérés a felhasználó találákonyságára van bízva. Vannak szabványos mérések. Itt csak egy pár módszer eszközeit mutatnám be.

Képek csalnak! Nem rozsdásak! Az Evipass, és a drótkefe után barnás-fekete foszfátnyomok maradtak rajta. Lehetne polírozni, de annyi időm nincs.

Nyomás. Fém vizsgálatánál önbeálló nyomótalp kell. Csak a talp van meg, önbeálló rész önálló utakon jár.

Fémek szakító vizsgálatánál használt szabványos próbatest. A végeket két fél kúpos kehely rögzíti

Fémek nyíró vizsgálatánál használt nyíró készülék. 4-6-8mm átmérőjű pálcát lehet nyírni vele. Cserélhető nyírólapokkal készült.

Húzásnál úgy kell megfogni a próbatestet, hogy ne a befogásnál szakadjon el. Ott összetett igénybevétel éri. Mivel így ott legnagyobb az igénybevétel ott törne. Ha hagynánk...

Ezek az ék alakú pofák szorítják húzás közben az anyagot. A pofák hátoldalán lévő szénacél lemez mögé teljes szélességben görgősor van, ezzel könnyítve meg a pofa beállását.

Hullámos nyomólapok szövet, műbőr, bőr, gumi befogásához.

Hajlításhoz görgős támasz. Max 300 mm alátámasztási távolság.

Rémképeim szerint forgácstömörödés mérésénél használatosak ezek a nyomófejek.