Kezdőoldal_faipar

Germicid lámpa kemény UV-t elõállító alacsony nyomású kisülõcsõ. Nevezhetnénk a fénycsõnek mert a mûködési elve ugyanaz,  csak a felhasználása más. Kvarcüveg a búra, ugyanaz a xenon-higany munkaközeg. Nincsen fénypor a búrán így az UV jó hatásfokkal jön ki a csõbõl. Mégpedig az UV-C kategória. Veszélyes!!! Nem veszélyesebb mint az autóvezetés. Ott sem nyalod meg a hûtõventillátort, és nem fogod meg a kipufogót. Ismerni kell a veszélyeket, és be kall tartani a szabályokat.
 
Kategóriák konyhanyelven / érthetõbben:
 
UV-A van a diszkóeffekt lámpáknál. Ilyen a "fekete" higanygõz lámpa. Már érzékelhetõ, de még nem káros. A fekete búra nagyon keskeny sávot enged át a spektrumból. Ha nem érzékelhetõ akkor akkor mi dereng kékesen? A szem üvegteste... Ennél a teljesítménynél még nem kell védõeszköz. Bőr felszinén elnyelődik. Persze ne használd retina szoláriumnak
 
UV-B van a szoláriumcsöveknél. rövidebb hullámhossz miatt már elég nagy energiája van ahhoz, mélyebben lejusson  bõrben. Hosszú idő után tud égési sérülést okozni. Védõszemüveg mindíg kell, bõrtakarás hosszabb idõ után kell.
 
UV-C Germicidlámpa, lasergerjesztõ lámpa, ívhegesztés... Brutális energia. Olyan energiája van, hogy a levegõben az oxigénnek a 3 atomos / ózon változata jelenik meg. Magyar nyelvben az ózondús levegõ nem ezt az anyagot jelenti! Ez mérgezõ, és oxidál minden anyagot amit tud! Öregíti a mûanyagot, fakítja a színeket, elöli a sejteket. Rövid távon belül is megégés, gyógyíthatatlan zöldhályog, elhalt sejtek. A germicid lámpa van az orvosi várókban a szellõzõnél a plafon felé fordítva. Világoskéken halványan világít. Sterilizálásra használják. Vízmûben ózonnal fertõtlenítik a vizet (klór elavult)
Elektronikai körökben két mûveletre jó: Eprom törlésére, és nyomtatott áramkörök fotózására.
Ez utóbbi miatt készült eme szörnyszülött.
 
Nyák(Nyomtatott ÁramKör) fotózása:
-nyákot ledarabolod: fémfûrész mazochistáknak való. Üvegszálas nyákot karos lemezollóval jó vágni, bakelites nyák ettõl összerepedezik, nagy méretnél (8-10cm felett) két oldalról tapétavágó késsel be kell karcolni, és lehet törni!
 
-nyák élét lecsiszolni. Tört nyák éles, asztalra a rakni a csiszolópapírt, és a nyákot így körbecsiszolni.
 
-nyák oxidmentesítése: falap, rajta a nyák. Súrolószivaccsal, és háztartási súrolóporral sikamika, majd öblítés, és csurgatás.
 
-nyák lefújása Positív20 lakkal. fényes(!) újságpapíron érdemes fújni, mert a szöszök tönkreteszik a szóratot. enyhe lámpafény nem káros, de azért ne napsütésbe szórd!!! Nekem a tûzhely vált be. körbetapétázom újságpapírral, leborítom fényes papírral, szagelszívót bekapcsolom, és így fújom. így is elég büdös, de a családom így nem zavar ki. Ez télen ez elõny... Nyári éjszakán langymeleg erkélyen is jó. De a szomszéd, ha rájön honnan jön a büdös...
 
-szárítás: 70°C-on 25 perc, 20°C-on 24 óra. Ja, és sötétben. Cipõsdoboz, fiók, 2 tálca összefordítva, és a parapet/ágy alá becsúsztatva. Tûzhely nem szabályozható, hajszárító óvatosan használható . Én a sütőben tárolom egy napig.
 
-levilágítás: Nyáron 2 üveglap között pauszra csõtollal rajzolva 3 perc. 200W normál izzólámpa 15cm távolságról 150perc (hûteni!), higanygõzlámpa letört búrával (UVszûrõ, fénypor sem kell...) is jó, csak én nem próbáltam. A germicid lámpa 10-15 perc. Fontos, hogy az idõ függ a rétegvastagságtól, a Positiv20 öregségétõl (hûtõben illik tartani). A levilágítás távolsága döntõ! Túl kis távolságnál egyenlõtlen lesz a fényintenzitás, alávilágítással gond lehet. Nagy távolságnál az okozza a gondot, hogy a távolsággal négyzetesen csökken a fénysûrûség. Viszont nincs alávilágítás! Egyszer 2 üvegréteg közé szorítva a Nap felé fordítva világítottam le nyák lapot (SM91-es rádió panelje). Működik.
 
-elõhívás: 1 liter vízbe 7g NaOH. ez kb egy fél evõkanál. Én Kálium-hidroxiddal dolgozom. Az van. Ha valakinem semmi nincs, akkor van gyárilag bekevert elõhívó oldat, vagy lefolyótisztító. Veszélyes a lúg! A sav elszenesíti a szöveteket, a lúg pedig elfolyósítja! Azért olyan csúszós. A hámsejtek pusztulnak. Tehát gumikesztyû, szembe ne fröccsenjen, asztalt letakarni fóliával, és rá újságpapírt tenni.  Azt tudtam, hogy a lúgok felmarják a festéket, de azt nem, hogy a konyhai munkalapot is... nálam erre egy barna folt a példa!
 
-elrontott paneleket acetonnal le lehet mosni. Nem szabad egybõl leszórni! tessék újból súrolószerrel lesikálni! A lakk aljas módon fent marad, és egybõl "fényt kap". felhõs, foltos lesz a 2. lehívás!
 
-retusálás. Ritka szerencse, ha valakinek "tökéletes" elsõre a panel! Kisebb hibáknál körömlakk, nagy felületnél kis ecsettel  lakkot, vagy öntapadós tapétát kell ragasztani (cellux leválik!). Vonalakat lakkfinccel szépen lehet javítani. Alkoholos filc leválik!
Kaparni lehet rûvel, késsel, csiszolópapírral, tintaradírral, vagy bármi sarkossal.
 
Maratás:
- Vas-klorid oldattal (Fe3Cl sárga kristály, vízben feloldva.). Sárgásbarna lé, nagyon fog, ruhából kõbõl kimoshatatlan. Erkélyen a gyermekkoromban lepöttyentett csepp máig látszik! Nem veszélyes. Legalábbis nem annyira mint a NaOH. Ne idd meg. Frissen oldva jól mar. Nem hajlamos a vonalak alá marni. Kezdõknek is könnyû sikerélmény! El lehet tenni a nem felhasznált oldatot, de az üvegbõl a csapadékot nem lehet kimosni. Ha nem mar akkor öreg a lötyi. Melegítés csodákat tesz! Mindíg meleg oldattal marassunk. kínjában az ember Hidrogén peroxiddal gyorsíthat, sósavval túl gyors lesz a folyamat.
 
-Sósav (HCl vizes oldata) + Hidrogén Peroxid(H2O2) Agresszív martóanyag! Könnyen alámar. Szellõs helyen dolgozzunk. A sósavgáz, klór... harci gáz is volt. Nagy töménységben tüdõvizenyõt okoz. Ne inhalálj vele! A peroxid bomlékony, hosszan nem tárolható. A sósavnak legjobb a háztartási kivitel Nagy bajt nem lehet okozni vele. Labor-sósavval ésszel! Olyan tömény, hogy füstöl... Nem belélegezni! Hiába dugaszolod le, mellette rozsdásodik minden! Saját tapasztalat...Oldáskor jelentõs hõt képez! nem olyan durva, mint a kénsav oldása, de meglepetést tud okozni. Keverék aránya nem jut az eszembe, majd pótolom (10 víz:2 sósav:1 peroxid?!?)
 
-vizes lemosás
 
-acetonos lemosás, súrolóporos sikamika, gyors szárítás
 
-réz védelme. Vannak transzparens lakkok. Zöld, jól forraszható. Van aki a szeszben feloldott gyantára esküszik. nekem nem vált be.  Pedig hegedûgyanta volt. :-) Pill. az akrilan lakk spray a legjobb. Tapad, nem ragad, forrasztható. Gõzével ne inhalálj, de elviselhetõ.
 
Fúrás: Ideális lenne a 0,8mm fúró, de nagyobb alkatrészekhez vékony. Én 1mm-es fúróval dolgozom. Nagy, de van. Élezni nem a  hagyományos módon lehet, mert, ha szembe tartod a kõnek, azonnal elpattan. Próbáltam fához fogva is, csak úgy kényelmetlen. "harapósra" könnyû köszörülni, csak életlenedik. Onnan lehet észrevenni, hogy váll alakul ki a furatnál (paszírozza a rézfóliát)
Állványos fúró épp befogja az 1mm-es szárat. alufóliával körbetekerve a 0,8 mm is belemegy. Ha üt a tokmány törik a fúró. pontozás nélkül elmászik a fúró, és eltörik!
 
Beforrasztás. Nekem a pisztolypáka vált be. Gyors, nagy hõtelkesítményû, DIL tokos IC-s sem panaszkodnak.
 
 
Az elsõ gyermeteg próbálkozás egy fénycsöves, alufóliával bélelt kartondoboz testû volt. 16W-os hosszabbított fénycsõarmatúra. nagy távolság, 30 percnél is alulexponált kép. Alufólia jól veri vissza az UV-t, de a szórt fény homályos éleket okozjat! Évekig használtam. Aztán meguntam.
 
 
Kaptam bontásra egy HP 4P szkennert. Neten már láttam ezt a konstrukciót, nem at én ötletem! Kicsomagoltam a belsejét, és kis kézi köszörûbe fogott ϕ20mm körfûrésszel hatástalanítottam pár merevítõ mûanyag bordát, és kivágtam 2 80mm-es kör alakú nyílást a PC tápokból kimentett ventillátoroknak. Kapcsolót belepattintottam a nyílásba, és a biztosítékfoglalatot a csatlakozó fölé. Bitang kemény, erõs mûanyag! A lomosban túrtam 2db 40W-os fénycsõfojtót. Olyan amilyen. Csavarral a vályúban rögzítettem. Szintén fel lett csavarozva egy csengõreduktor. Kapott az arcába egy greatz hidat, megy egy 1000μF kondit. Ha a készülék áram alatt van a ventillátorok állandóan mennek. A fénycsövek a kapcsolóval gyújthatóak. Kevesebb ózon képzõdik mint gondoltam. A képen látszódik, hogy 2 hosszú, és 2 rövid lámpa van. teljesítményük 20W, és 16W. Ezek voltak... Az ózon , és a kevés hely miatt mindent forrasztottam, nincsennek aljzatok! (szigetelõcsövek vannak a kötésekre ráhúzva). Az új gyártású gyújtópatronokat alig tudtam forrasztani!!! Régi Tungstram gyártmányt javaslom. A minden fénycsõ egy alufóliával borított farostlemezre.  Mûanyag kötegelõ mûanyag szállal lettek a fém résznél felhúzva. UV itt minimális.
Most már a 4. fénycsõ is megy, csak rosszul volt bekötve...

 

Szabó Gábor vagyok. Neten Iranytu néven szoktam felbukkanni. Szolnokon lakom. Munkahelyemen mérnöktanárként  faipari szakembereket (Technikus, szakmunkás) "faragok".

A honlapot azért hoztam létre, hogy a "Buhera mátrix" lakói  jól érezzék magukat. Ha másnak nem is, de nekem jó legyen. Viccet félretéve zavar, hogy a környetemben a felnőtteknek, és a diákjaimnak nincsen "teremtő" hobbijuk. Az iskolában  frissen végzett szakemberek szemében pedig ritkán látom a "szent őrület" kreatív tüzét. Pedig ez a hobbi nem igényel pénzt. Csak tapasztalást, próbálkozást, kitartást. Közben  tanulunk, egy csomó dolgot megoldunk. Nekem általában az a tapasztalatom, hogy a "gyári" dolgok legtöbbször csak szépek, és készen vannak. A többi tulajdonságuk szerényebb, mint az általam készített dolgok. Nem beszélve AZ ALKOTÁS ÖRÖMÉRŐL.

Gyorsan felhívom a figyelmet a veszélyekre is:! Legenyhébb mellékhatása, hogy  lommal, kosszal, zajjal jár. Meg azal, hogy ösztönösen lehajol az ember az utcán minden lomért, majd zsebrerakja. Másik nagy veszélye, hogy ha nem gondolkozunk előtte, akkor veszélyes tud lenni. (baleset, tűz, áramütés...). Szóval szabályokat be kell tartani. A következő nagy veszélye az, hogy a Buhera mártix könnyen beszippant. Oda kell figyelni, nehogy a szeretteink, család, barátok, tanulás, munka rovására menjen. 

Kivitel jellemzi a tartalmat, próbálom tartani a puritán lényegretörõ tálalást.  Nem kedvelem a mókusvakítást, így minden adatot, doksit elérhetõvé teszek. Ha valamit nem értesz, kérdezz! Ha hibát / zavaró dolgot látsz->e-mail

Ha extrém dolgot keresnél, semmi különlegeset nem fogsz találni! Nincsen hacker/crakker/bombász/méregkeverõ/népirtó/uszító/hülyítõ rész. Humor/élc természetesen van. Néha sok is.

Cserében  ötleteket, kipróbált kapcsolásokat, érdekességeket, hasznos doksikat, szimpatikus helyekre vezetõ linkeket találhatsz.
Vagy vigyorogsz egy jót, és lesz egy jó napod. Hajdú Endre mechanika tanárom mondása: "Ha a humorodat veszíted, úgy dőlsz el, mint egy krumpliszsák."

A doksik nagy része neten, könyvekben újságokban fellelhetõ. Sajnos olyan szinten még nem vagyok hogy magam konstruáljak dolgokat, de már a "lego kockákkal" kezdek játszani. Azért ismétlem meg a megjelent írásokat, hogy a kipróbált kapcsolások mellett ott legyen a dokumentáció. Így nem kell keresni. Sokszor a nyák rajzokat, alkatrész értékeket hibásan publikálják, elég sok bosszúságot okozva. Természetesen ezekre a leírásban hivatkozom.

Jogdíjvadászokat csókoltatom! Jogtudósoknak, pihenj! Kötekedõknek 2x "jobbra át"!

Ami nem az enyém, azoknál próbálom a törvényeket betartani -> elérhetõségeit feltüntetni.

Ami meg az enyém, az szabadon felhasználható - hiszen ezért jött létre a honlap.

Jó szórakozást!

A honlapot  több célból hoztam létre:

  • - műszaki hobbival lefertőzzek minél több embert
  • - diákjaimnak, vagy bárkinek aki érdeklődik a faipar felé, saját fejlesztésű témákat, tananyagokat tudjak bemutatni.
  • - a magam szerény módján támogassam az embereket a rádióamatõrség felé
  • - gépészeti, elektonikai, és mindenféle munkáimat be tudjam mutatni, hátha valakinek jó ötletet adok.
  • - weblapkészítést megtanuljam, gyakoroljam. Hááát, van mit...
  • - ha semmit nem is érek el, akkor legalább én jól szórakozzak...

Kivitel jellemzi a tartalmat, próbálom tartani a puritán lényegretörõ tálalást.  Nem kedvelem a mókusvakítást, így minden adatot, doksit elérhetõvé teszek. Ha valamit nem ért éljen a kérdezés jogával! Ha hibát / zavaró dolgot lát, akkor jelezze->e-mail

Ha extrém dolgot keresnél, semmi különlegeset nem fogsz találni! Nincsen hacker/crakker/bombász/méregkeverõ/népirtó/uszító/hülyítõ rész. Humor/élc természetesen van. Néha sok is.
Cserében  kipróbált kapcsolásokat, érdekességeket, hasznos doksikat, szimpatikus helyekre vezetõ linkeket találhatsz.

A doksik nagy része neten, könyvekben újságokban fellelhetõ. Ezek kellenek, mert mindenki "lego kockákkal" kezd játszani. Azért ismétlem meg a megjelent írásokat, hogy a kipróbált kapcsolások mellett ott legyen a dokumentáció. Így nem kell keresni. Természetesen hivatkozom a szerzőre. Sokszor a nyák rajzokat, alkatrész értékeket hibásan publikálják, elég sok bosszúságot okozva. Természetesen  hibákra a leírásban hivatkozom.

Jogdíjvadászokat csókoltatom! Jogtudósoknak, pihenj! Kötekedõknek 2x "jobbra át"!
Ami nem az enyém, azoknál próbálom a szabályokat, törvényeket betartani -> elérhetõségeit feltüntetni.


Ami meg saját szerzemény, azt az alábbi feltételekkek lehet felhasználni:

  • - Ha bemutatod, módosítás nélkül tedd! Nyugodtan lehet hozzáfűzni, kommentálni! "Hír szabad, vélemény szent!"
  • - Ha hivatkozol, idézel, akkor tüntesd fel a forrást!
  • - Jó szándékkal használd.
  • - Ne használd fel sajátodként az írásaimat. Sem egyben, sem részben, sem átalakítva.
  • - Képeket ne módosítsd, ne vágd meg. Azért lettek vízjelezve, mert sok munka volt velük.
  • - Pénzkereseti célra nem használható fel!
  • - Ha van építő kritikád, tanácsod, ötleted  oszd meg velem!
  • - Hobbicélra, saját szórakozásra szabadon használható
  • - És közben érezd jól magad - hiszen ezért jött létre a honlap!