Alumínium olvasztó kohó.
Interneten mindig csodáltam az fémöntést. Sokáig tervezgettem, de valahogy épkézláb ötletem nem volt hogyan kezdjek hozzá.
És akkor a sors közbeszólt: Mentem a műhely felé, és egy építkezésen a sitt tetejére rá volt téve egy samott kémény béléstest. Hümm! Persze, hogy velem jött. Furcsáltam is, hogy szinte ki volt készítve nekem...
A szokásos hozzáállás: Azért ilyen, és ekkora, mert ennyi, és ilyen, és ennyi anyagom volt.
És mi legyen körülötte?
A műhelyben régóta zavart Egy 1970-es évekbeli Postai telefonos szünet mentes táp. Túllépett rajta a technika. Tirisztoros szaggatás, nagy teherautó akksi kellett volna hozzá, de így is maximum 3-6 A-t adott volna le. Akkor a kor csodája lehetett, de a mostani félvezetősök leverik, ráadásul kisebbek. Nem fértem, és szétszedtem. Becsületesen össze volt rakva. Szögvas kerete volt. Magasságban jó szélességben széles, mélységben keskeny. Egyszóval átlagosan jó. Édesapám a szélességéből kivágott egy darabot, és a mélységébe beletoldotta, úgy, hogy közel kocka jött ki! A lábain pont akkora furat volt, hogy 4 db bútorgörgőt tudtam rögzíteni. Emelje meg a fene...
Következő lépés: AutoCAD-ben készítettem egy rajzot, hogy a szintek jó helyen legyenek. A jó tervezés nagyon megkönnyíti a kivitelezést!!!
Mi legyen a burkolata? Volt egy rossz kis méretű olajkályhám is. Már a MÉH telepre vittem volna ki, mikor erős érzelmi felindulásból szétszedtem. A zománcozott lemezek kb illesztkedtek a kocka tetejére. A bontott szünetmentesnek is az oldallemezei kihajtogatva, és hidraulikus préssel kisimítva szimpatikusak lettek. Elveimet feladva vásároltam 4 db 5 cm-es Ytong téglát. Ez bár pénzbe került, de nem döntött nyomorba. :-)
Összeszerelés:
Az aljába egy igen csúnya állapotú régi házgyári konyhaszekrény laminált rétegelt lemez mosogatótető darabja került. Ez a teherviselő. Erre került egymás mellé 2 Ytong tégla. Ez az alsó hőszigetelés. Úgy lett a váz méretezve, hogy a téglák szélességben éppen feszüljenek. A hosszból le kelljen vágni. Dekopir fűrésszel vágtam el a téglákat. Persze nem a legjobb pengével. Nagy fogú (orosz) lappal. Nem kopott meg. Furcsa mennyire könnyen lehet vágni, és faragni a habtéglát. A 2 db eselék rá lett ragasztva az az alsó hőszigetelésre. Ezek meg is lettek faragva, hogy a gázperzselő a samottcsőbe érintő irányba fújja a lángot. A faragott téglákat vékonyan lekentem samottréteggel, hogy lángállóbb, és keményebb legyen.
3 oldallap teljes, a 4. az csík Az oldallemezeket a téglák szorítják ki a vázhoz. A 4. oldal akkor lesz teljesen letakarva, ha kész a szerkezet. Addig a maciszőr kilátszik.
A 4. oldal csík oldallapjának több oka is van:
-ennyi lemez maradt. :-)
-samott béléstestet utólag dugtam be a helyére, és vízüveg-samott masszával,, és a felső téglák eselékével ki lett rögzítve.
-az alsó hőszigetelő Ytong téglára még 2 db eselék utólag lett ragasztva. A béléstest behelyezése után.
-kőzetgyapot hőszigetelést itt igazítottam el.
A 2 maradék eseléket a béléstest alá vízüveges samottal ragasztottam. Meg lettek faragva, hogy a malacpörzsölő feje beférjen. A felső részre az Ytong nyűgösebben lett beépítve. Alulról az Ytong téglákat felszorítottam. Majd egy (középső nyílást már előre kivágtam) zománcos lemezzel a vázhoz felhúztam.
Felhúzás után a felső Ytong közepét kivágtam, és addig farigcsáltam, míg a béléscső becsúsztatható volt. A samott béléstest pereme pontosan szintbeállt. Büszke voltam magamra, hogy a tervezés jó volt! Volt még egy zománcos lemez. Ennek a közepét is kivágtam, és a vázhoz rögzítettem. Ebben lehet eltolni az szintén Ytong fedőt. Hő, és a fröcskölés maradjon csak az égéstérben... Az olvasztótégely egy karimás csővégből készült.
Hőszigetelés:
Üveggyapot ezen a hőfokon megolvad, csak a kőzetgyapot a jó! Épületek hőszigetelésére kemény lapokat ragasztanak. Ez nem jó.
A sors megint közbeszólt: Mikor készen volt a szerkezet, az ominózus építkezésen (ahol a samottcső ki vot téve) találtam laza szerkezetű kőzetgyapotot.
Már kezdek gyanakodni, hogy olyan ütemben építkeznek, ahogyan én építek! Szemeteszsákkal felszedtem (kifordítva megfogni, és ráhúzni a zsákot).
Fontos: porlik, és szúr! A műhely elé a szabadba kiterítettem a kőzetgyapot foszladékokat. Fontos,, hogy elegánsan kell ilyenkor megjelenni: pormaszk, védőszemüveg, védőkesztyű, zárt munkásruha!!! A 4. csík oldallap nyílásán körbe lett tömködve hőszigeteléssel. Pontosan annyi szigetelést találtam amennyi elfért a dobozban. Döbbenetes egybeesés!
torz! forgatni!
Pillanatnyilag az olvasztótégely füle, és nyele készül. Majd ki kell találni az öntőformát. Majd egy Thermoelemes műszer kell, hogy ne lehessen túlmelegíteni az olvadékot.
Folyt. Köv. ....